W dniach od 22 sierpnia do 31 sierpnia 2008 r. we wsi Gotówka był realizowany projekt pod nazwą "Czysta Gotówka" odbywający się w ramach programu "Pożyteczne Wakacje" finansowany przez Fundację Wspomagania Wsi za pośrednictwem Stowarzyszenia Miłośników Gminy Ruda-Huta.
Projekt powstał z inicjatywy Leszka Bąka - sołtysa wsi Gotówka, oraz Mariusza Matery - radnego wsi Gotówka.

Projekt w którym wzięło udział 20-tu młodych mieszkańców wsi Gotówka zakładał że w jego ramach posprzątany będzie teren wsi, zrobione zostaną cztery kosze na śmieci (które ustawione będą na przystankach, koło świetlicy oraz przy kaplicy wiejskiej), a także zostanie wykonany estetyczny skalniak przy świetlicy.

Codziennie w godzinach od 12 do 17 młodzi mieszkańcy Gotówki pod okiem trzech pań wolontariuszek: Joanny Terleckiej, Doroty Kiryk i Anny Bąk, spotykali się w wiejskiej świetlicy by realizować program i oczywiście fantastycznie się bawić. Sympatycznie było też na ognisku, a pieczone kiełbaski były przepyszne. Program zakończyła wycieczka do Zamościa w dniu 31 sierpnia 2008 r., podczas której uczestnicy zwiedzali Zamojski Ogród Zoologiczny, przez dwie godziny korzystali z krytej pływalni ze zjeżdżalnią, a na zakończenie smakowali wyśmienity turecki kebab na zamojskiej starówce.

Warto zauważyć że dzięki Fundacji Wspomagania Wsi młodzież spędziła miło czas, zobaczyła ciekawe miejsca, miała możliwość korzystania z dodatkowych posiłków i co bardzo ważne zintegrowała się poprzez wspólne działanie.

Narzędzia, materiały, wycieczka do Zamościa oraz posiłki zostały sfinansowane przez Fundację Wspomagania Wsi.

Chcemy również przekazać serdeczne podziękowania sponsorom: Panu Michałowi Greli właścicielowi piekarni Grela z Chełma za pyszne drożdżówki oraz Panu Dariuszowi Tarasiukowi i firmie Aqua East Sp. z o.o. z Rudy-Huty za zdrową wodę i napoje.

Warto również podziękować firmom Halo Pizza z Chełma oraz spółdzielni mleczarskiej "Biomlek" z Chełma za upusty cenowe przy zakupach.

Podziękowania należą się również panom Mariuszowi Szalewiczowi - właścicielowi firmy przewozowej "Szalewicz i Szalewicz" z Rudy i Marcinowi Woszczewskiemu kierownikowi GOK w Rudzie za pomoc w zorganizowaniu transportu do Zamościa, panom Kazimierzowi Smalowi wójtowi gminy Ruda-Huta oraz jego zastępcy Jarosławowi Walczukowi a także panu Piotrowi Śliwie - przewodniczącemu Rady Gminy i jednocześnie Prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Gminy Ruda-Huta za przychylność i wsparcie działań podejmowanych przez mieszkańców Gotówki.

Mamy nadzieję że ten pierwszy zrealizowany projekt zachęci młodzież do jeszcze większego działania na rzecz wsi oraz że stanie się zachętą dla innych społeczności lokalnych.

Leszek Bąk
i Mariusz Matera