23 czerwca 2016 r. w Rudzie-Hucie, w miejscu, gdzie niegdyś stał dworek właściciela huty szkła - Sygała odbył się festiwal i otwarcie parku podworskiego w ramach projektu „Rewitalizacja Parku Podworskiego”.

Dzień rozpoczął się od Rajdu „Rowerowa podróż do przeszłości”, w trakcie którego uczniowie rozwiązywali quest stworzony przez gimnazjalistów na szkoleniach i warsztatach przeprowadzonych w maju i czerwcu w Bibliotece Publicznej Gminy Ruda-Huta przez regionalistę Antoniego Franeckiego i trenera z zakresu questingu Krzysztofa Opasa. W tym samym czasie w parku podworskim odbywały się gry i zabawy dla najmłodszych prowadzone przez animatora kultury Agnieszkę Opas. W trakcie rajdu uczestnicy mieli możliwość przetestowania nowej trasy rowerowej, poznając przy okazji ciekawe miejsca oraz historię Rudy-Huty, Rudy oraz Rudy-Opalina.

Druga część imprezy odbyła się w parku podworskim, gdzie niegdyś stał dworek. Spotkali się tam rowerzyści – uczestnicy rajdu, władze gminy, zaproszeni goście, a przede wszystkim dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie. Ponadto przyjechali turyści rowerowi z Grupy Rowerowej Odnowa z Chełma. W licznym towarzystwie nastąpiło oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku podworskiego. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania historii tego miejsca a także spojrzenia na baner na którym widnieją zdjęcia dworku.

W trzeciej części imprezy młodzież z gimnazjum oraz dorośli narysowali swój wymarzony dworek, sprawdzili się w konkurencjach sportowych na rowerach oraz nauczyli żonglowania talerzami.

Wszyscy młodzi uczestnicy projektu otrzymali przydatne akcesoria rowerowe wręczone przez wójta gminy Kazimierza Smala oraz prezesa Stowarzyszenia Miłośników Gminy Ruda-Huta Agnieszkę Suszczyk.

Zakończeniem tego dnia było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek w miejscu przygotowanym w ramach projektu.